Kellon Metsästysseura ry

Pienpetokilpailu 2017

  Nimi Kettu Supi Näätä Minkki Pisteet
1 Pekka Manninen 4 5 3 0 600
2 Ismo Mäkelä 3 0 4 1 380
3 Hannu Paso 1 0 0 2 110
4 Olli Pori 1 0 0 2 110
5 Lasse Takkula 0 0 0 3 90
6 Seppo Vehkaperä 0 0 0 2 60
7 Tapio Kivari 0 0 0 2 60
8 Markku Kourunen 0 0 0 2 60
9 Jari Savilaakso 1 0 0 0 50
10 Pekka Aikio 1 0 0 0 50
11 Mikko Halonen 1 0 0 0 50
12 Ari Maukku 1 0 0 0 50
13 Janne Manninen 1 0 0 0 50
14 Veikko Nyman 1 0 0 0 50
15 Timo Korvala 0 0 0 1 30
  YHTEENSÄ 15 5 7 15 1800

Pienpetokilpailu 2016

  Nimi Kettu Supi Minkki Näätä Pisteet
1 Ismo Mäkelä 6 4 0 0 500
2 Olavi Pori 0 5 0 1 280
3 Jari Savilaakso 3 0 0 0 150
4 Ari Maukku 1 1 0 1 130
5 Pekka Manninen 0 1 1 0 100
6 Petri Kotisaari 0 2 0 0 100
7 Anne Nyman 0 0 0 3 90
8 Tapani Niskanen 0 0 1 1 80
9 Markku Kourunen 1 0 0 1 80
10 Hannu Paso 1 0 0 1 80
11 Reijo Holopainen 0 0 0 2 60
12 Timo Korvala 0 0 0 2 60
13 Lasse Takkula 0 0 1 0 50
14 Sami ja Janne Manninen 0 0 1 0 50
15 Jarkko Veteläinen 1 0 0 0 50
16 Timo Kauppinen 0 1 0 0 50
17 Tapio Kivari 0 0 0 1 30
18 Iikka Halonen 0 0 0 1 30
19 Marko Hätälä 0 0 0 1 30
20 Veikko Lotvonen 0 0 0 1 30
  YHTEENSÄ 13 14 4 16 2030

5.11.2016 POHJOIS-POHJANMAAN KENNELPIIRIN KETUNAJOKOKEEN PM-KOE / KELLON METSÄSTYSSEURAN KETTUMESTARUUSKOKEEN TULOKSET.

Kokeen ylituomarina toimi Seppo Komulainen ja sihteerinä Erno Niemisalo.
Kuiva pakkaskeli vaikeutti ajojen saamista ja ketut olivat liikkuneet pitkiä matkoja käyttäen teitä.
Keli oli paljas, lämpötila - 9.

1. VEETI , 37143/11 , om. Tuomas Similä Liminka , 90,00 Koirasta KVA-K
2. RIIHILAMMEN ELLI , 56035/13 , om. Markku Paakkola Muhos , 76,75 Koirasta KVA-K
3. KUTINAN VENTTI , 23386/13 , om. Petri Tuohimaa Raahe , 76,25 Koirasta KVA-K
4. TENHOLAN KATI , 29106/08 , om. Jukka-Pekka Kaan ja Väinö Ukonmaanaho Ii , 28,00 SEURAN MESTARI
5. NIGHTTRAIN , ER26593/14 , om. Ari Hiltula Kiiminki , 26,50
6. KETTU-PEKON EMMI , 26743/12 , om. Jani Junttonen Kärsämäki , 26,00
7. DEMI , 37918/13 , om. Ville Päkkilä Ii , 13,00
8. VIITAJOEN NOPSAJALKA , 37882/15 , om. Harri Väyrynen Oulu , 11,00
KOLME PARASTA JATKAA LOHKOVALINTAAN.

22.10.2016 ULTRACOM KOIRA GPS AJOKOE / KELLON METSÄTYSSEURAN MESTARUUSKOKEEN TULOKSET.

Keskuspaikkana toimi Kalimen Maja Kellossa.
Koepäivän sää oli hyvä, pilvinen, kostea / kuiva, tyyni, lämpötila + 4 .
ULTRACOM TUTKA matkasi Sotkamoon CUCCULUURUU KUISKAUS / Reetta Piiraisen mukana.
Palkintopöytä oli komea, kaikki koirat palkittiin.
Kiitokset sponsoreille ULTRACOM ja HALPA HALLI Liminka,
sekä maastoja lainanneille lähiseuroille.

1. CUCCULUURUU KUISKAUS , 22511/11 , om. Reetta Piirainen Sotkamo, 60,50
2. KOIVUKULMAN TIMI , 27083/06 , om. Tapio Pikkuhookana Oulu, 59,04 SEURAN MESTARI
3. HUNAJAN ULTRA-DRIVEN , 24989/10 , om. Merja Keltamäki Ii , 56,50 DREEVERI
4. MATKON HILLA , 26906/13 , om. Jukka Luoto Tohmajärvi , 52,67
5. ARPAN JANE , 41854/08 , om. Eero Puhakka Oulu , 52,33
6. KOIVUKULMAN TARUTAR , 32556/09 , om. Reijo Vilenius Oulu, 48,04
7. ERÄ-KULLERVON KÖLLI , 31360/13 , om. Sauli Väisänen Oulu , 38,58
8. TESSA , ER54336/09 , om. Meini-sisko Nevala Tornio , 30,33 EESTINAJOKOIRA
9. PIISKAHÄNNÄN AIKAPOIKA , 37352/14 , om. Olli Alamäki Ii , 30,25
10. KORPELAISEN SIRU , 45119/12 , om. Sirkka Mettovaara Oulu , 29,75
11. HEROAJON ROOSA , 37956/12 , om. Mika Pulli Liminka , 3,00
12. HUPIVEKKU , 19301/13 , om. Marjo Suutari Raahe , 3,00 BEAGLE
13. LEHTIRINTEEN POKU , 42003/11 , om. Kämäräinen Liisa ja Jeremias Tornio , Luopui

MUUT PALKINNOT:

PARAS HAKU : KOIVUKULMAN TIMI , 9,50
PARAS AJOTAITO : CUCULUURUU KUISKAUS 10,00
PARAS HAUKKU : CUCCULUURUU KUISKAUS 9,00

NUOREN KOIRAN PALKINTO (paras tulos, alle 5 vuotiaat) MATKON HILLA

Pilkkikilpailut 2016

Miehet yleiset saalis (g)
1 Paso Jouni 3936
2 Kukkonen Kyösti 3080
3 Hietala Sakari 2914
4 Kivari Timo 2832
5 Karvonen Jari 2646
6 Karjalainen Sami 2550
7 Halonen Hannu 2368
8 Honkanen Veli 1930
9 Taskila Pekka 1920
10 Manninen Janne 1822
11 Taskila Hannu 1422
12 Manninen Sami 1174
13 Sorakangas Seppo 952
14 Ylimartimo Jaakko 592
15 Lotvonen Lauri 302
16 Koivukangas Teemu 172
17 Pori Olavi 152
18 Korkeasalo Timo 80
19 Kotisaari Petri 76
20 Pori Jaakko 34
  Forss Pekka 0
  Hietala Esa 0
  Kuivala Kimmo 0
  Perätalo Pentti 0
  Vehkaperä Seppo 0
  Ylimartimo Vesa 0
Miehet yli 60 saalis (g)
1 Hälinen Raimo 3644
2 Suomela Pentti 3550
3 Savilaakso Paavo 3510
4 Halonen Risto 2108
5 Savilaakso Jouni 1492
6 Nyman Veikko 1202
7 Tiilikainen Raimo 964
8 Arvola Reijo 416
9 Tammi Raimo 382
10 Honkanen Martti 334
11 Pikkuhookana Tapio 122
  Häkkinen Reijo 0
Naiset saalis (g)
1 Paavola Jaana 926
2 Junno Minna 480
3 Huotari Taina 244
4 Ylimartimo Roosa 144
  Forss Sari 0
  Vahteri Anna-Liisa 0
Pojat saalis (g)
1 Forss Eetu 118
2 Paavola Joni 64
3 Vehkaperä Aukusti 52
  Huotari Eeli 0
  Huotari Ville 0
Tytöt saalis (g)
1 Paavola Jonna 224
2 Koivukangas Laura 158
  Forss Emmi 0
  Forss Essi 0

Pienpetokilpailu 2015

  Nimi Kettu Supi Minkki Näätä Pisteet
1 Pekka Manninen 3 5 0 1 450
2 Ismo Mäkelä 5 2 1 0 380
3 Pori Olavi 2 3 4 0 370
4 Sami ja Janne Manninen 0 4 0 0 200
5 Hannu Paso 0 2 2 0 160
6 Janne Ahonen 2 1 0 0 150
7 Veikko Nyman 2 0 0 0 100
8 Tapio Kivari 0 0 2 0 60
9 Seppo Vehkaperä 0 0 2 0 60
10 Tapani Niskanen 0 0 0 1 50
11 Raili Arvola 0 1 0 0 50
12 Lasse Takkula 0 0 0 1 50
13 Pekka Aikio 1 0 0 0 50
14 Jukka Ahonen 0 0 1 0 30
  YHTEENSÄ 15 18 12 3 2160

Pilkkikilpailut 28.03.2015

  Miehet  
  Nimi saalis (g)
1 Kyösti Kukkonen 3248
2 Hannu Halonen 2790
3 Jouni Paso 1208
4 Janne Manninen 956
5 Petri Kotisaari 816
6 Pekka Forss 367
7 Arttu Paso 242
8 Seppo Sorakangas 240
9 Jaakko Pori 240
10 Tuomo Kipinä 230
11 Hannu Paso 96
12 Olavi Pori 38
  Esa Hietala 0
  Ilpo Paavola 0
  Pekka Taskila 0
  Pentti Perätalo 0
  Sami Manninen 0
  Teemu Koivukangas 0
  Timo Korkeasalo 0
     
  Naiset  
  Nimi saalis (g)
1 Jaana Paavola 32
2 Anna- Liisa Vahteri 0
     
  Miehet 60+  
  Nimi saalis (g)
1 Raimo Tiilikainen 1492
2 Reijo Arvola 1082
3 Seppo Kiuttu 192
4 Raimo Tammi 42
5 Veikko Nyman 20
  Esko Annala 0
  Reijo Häkkinen 0
  Tapio Pikkuhookana 0
     
  Pojat  
  Nimi saalis (g)
1 Eetu Fors 180
  Aukusti Vehkaperä 0
  Veeti Koivukangas 0
     
  Tytöt  
  Nimi saalis (g)
1 Laura Koivukangas 34
  Heini Kiuttu 0
  Jonna Paavola 0

Ketunajokoe 17.11-30.11.2014

303, BRITNEY ER48713/09, om. Ville Keränen Oulu, 98,00 L
303, VROD ER26497/13, om. Janne Perätalo Oulu, 46,50 L
 
51/2, PÖRRIÄISEN HELY 39441/07, om. Ismo Mäkelä Oulu, 73,50 P
51/2, HANKOSUON BELLA 30608/13, om. Raili Pakkari Ii, 19,00 L
 

Ajokoe 9.11.2014

1. KONTUVUOREN KUURA, FI23466/13, om. Kari Leinonen Oulu, 69,38 L
2. KOIVUKULMAN TIMI, FIN27083/06, om. Tapio Pikkuhookana Oulu, 65,71 L
3. VERTTI, FI36153/11, om. Jorma ja Anna Pyykkönen Muhos, Luopui
 

Kettu PM-Ajokoe 8.11.2014

1. TENHOLAN KATI, FIN29106/08, om. Jukka Kaan Ii, 88,50 P
2. HELVETINKOLUN HANI, FIN 39721/07, om. Markku Paakkola ja Jaakko Hannuksela Muhos, 80,00 P
3. PUSKAJUSSIN JELTSIN, FI22529/09, om. Pasi Jokela Ii, 70,75 P
4. VEETI, FI37143/11, om. Tuomas Similä Liminka, 66,75 L
5. MISKA, ER61043/10, om. Rauno Ronkainen Kuusamo, 30,00 L
6. ARVOKALLION HERMANNI, FIN40357/07, om. Juha Rauma Haapavesi, 27,00 L
7. VIHREÄNTALON KESSU, FI38528/11, om. Lassi Heikkinen Ii, 21,00 L
8. PYYNTIMIEHEN ADOLF, FI44135/12, om. Keijo Perhomaa Liminka, Luopui
 

PITKÄ AJOKOE 22.9. - 5.10.2014

Kokeen järjesti Kellon Metsästysseura Ry ja kokeen ylituomarina toimi Osmo Hietala Kellosta.
Tulokset:
KONTUVUOREN KUURA, FI23466/13, om. Kari Leinonen Oulu, AJOK 1, 83,58
JYKE, FI24099/11, om. Tapio Pikkuhookana Oulu, AJOK 3, 57,08
VIISTOPOLUN SERI, FI35706/13, om. Esko Jyrkäs Kuivaniemi, AJOK 3, 53,79
KOPPEROAHON KIRI, FI43948/12. om. Matti Suomalainen Oulu, AJOK 0, 31,04
NIITTYHAAN KASPER, FIN45804/07, om. Matti Suomalainen Oulu, Koiraa ei koeteltu
Beagle
ASTALAN XENJA, FI40024/13, om. Aino ja Arto Sippala Oulu, BEAJ 1, 61,71

Mestaruusammunnat 20-21.9.2014

Luodikko
50v 1. 83p. Similä Seppo
  2. 58p. Paso Jouni
  3. 53p. Paso Hannu
  4. 49p. Ylimartimo Vesa
       
60v 1. 71p. Riipinen Tapio
  2. 41p. Kuivas Mauri
  3. 39p. Takkula Lasse
  3. 39p. Anttila Raimo
  5. 36p. Laajoki Pertti
       
Hirvi
50v 1. 96p. Similä Seppo
  2. 80p. Ylimartimo Vesa
  3. 74p. Paso Hannu
  4. 70p. Paso Jouni
       
60v 1. 74p. Takkula Lasse
  2. 72p. Laajoki Pertti
  3. 65p. Riipinen Tapio
  4. 48p. Anttila Raimo
  5. 41p. Honkanen Martti
       
Hirven hölkkä
50v 1. 1150p. Similä Seppo
  2. 1032p. Paso Hannu
  3. 998p. Paso Jouni
  4. 948p. Ylimartimo Vesa
       
60v 1. 964p. Riipinen Tapio
  2. 932p. Laajoki Pertti
  3. 798p. Kuivas Mauri
  4. 720p. Aikio Pekka
  5. 682p. Häkkinen Reijo
       
70v 1. 1090p. Mäkelä Esko
  2. 834p. Haapalainen Pekka
  3. 816p. Saviluoto Martti
  4. 816p. Anttila Raimo
  5. 656p. Honkanen Martti
       
Pudotusammunta
  1.   Similä Seppo

Mestaruusammunnat 2014

Luodikko   
Yl. 1 68p. Lotvonen Lauri
       
50v 1 94p. Similä Seppo
  2 53p. Paso Jouni
  3 40p. Ojala Markku
       
60v 1 76p. Takkula Lasse
  2 69p. Aikio Pekka
  3 44p. Laajoki Pertti
  4 26p. Kiuttu Seppo
  5 26p. Pietilä Tapio
       
70v 1 59p. Mäkelä Esko
  2 35p. Kourunen Markku
  3 35p. Haapalainen Pekka
  4 27p. Honkanen Martti
       
Hirvi   
Yl. 1 75p. Lotvonen Lauri
       
50v 1 93p. Similä Seppo
  2 39p. Paso Jouni
  3 21p. Ojala Markku
       
60v 1 56p. Laajoki Pertti
  2 48p. Aikio Pekka
  3 33p. Takkula Lasse
  4 31p. Kiuttu Seppo
  5 16p. Pietilä Tapio
       
70v 1 71p. Mäkelä Esko
  2 40p. Kourunen Markku
  3 11p. Honkanen Martti

Pilkkikilpailut 12.4.2014

Miehet Nimi saalis (g)
1 Taskila Hannu 2540
2 Taskila Pekka 970
3 Kukkonen Kyösti 960
4 Similä Seppo 650
5 Paso Jouni 600
6 Pori Olavi 580
7 Kiuttu Hannu 110
8 Taivaloja Jaakko 80
9 Halonen Hannu 60
  Korkeasalo Timo 0
  Forss Pekka 0
  Kourunen Markku 0
     
Naiset Nimi saalis (g)
1 Nyman Anne 110
  Vahteri Anna-Liisa 0
  Forss Sari 0
     
Miehet 60+ Nimi saalis (g)
1 Honkanen Martti 690
2 Kiuttu Seppo 470
3 Takkula Lasse 460
4 Häkkinen Reijo 350
5 Nyman Veikko 300
6 Pikkuhookana Tapio 280
7 Halonen Risto 280
8 Rautio Lauri 200
9 Perätalo Pentti 170
10 Saviluoto Lauri 120
  Tammi Raimo 0
  Halonen Juhani 0
  Arvola Reijo 0
  Mäkelä Esko 0
     
Pojat Nimi saalis (g)
1 Huotari Eeli 90
  Kourunen Niko 0
  Forss Eetu 0
  Väisänen Vili 0
     
Tytöt Nimi saalis (g)
1 Kourunen Elina 0
2 Forss Eevi 0
3 Väisänen Viivi 0

Pienpetokilpailu 2013

Nimi Kettu Supi Minkki Näätä Pisteet
Hauru Antti 1 2 3 3 390
Mäkelä Ismo 5 0 0 0 250
Nyman Anne 3 0 0 0 150
Kiuttu Hannu 2 0 0 0 100
Pori Olavi 0 0 3 0 90
Harju Jussi 1 0 0 0 50
Manninen Pekka 0 0 0 1 50
Paso Hannu 0 0 1 0 30
YHTEENSä 12 4 7 4 1110

Mestaruusammunnat 2013

Luodikko    
Yl. 1. Karvonen Jari
     
50v 1. Similä Seppo
  2. Paso Jouni
     
60v 1. Riipinen Tapio
  2. Laajoki Pertti
  3. Kuivas Mauri
  4. Korvala Raimo
     
70v 1. Mäkelä Esko
  2. Haapalainen Pekka
     
Isohirvi    
50v 1. Similä Seppo
  2. Paso Jouni
     
60v 1. Riipinen Tapio
  2. Laajoki Pertti
  3.jaettu Kuivas Mauri
  3.jaettu  Korvala Raimo
     
Pudotusammunta    
  1. Similä Seppo
     
Hirvenhölkkä ammunta    
  1. Mäkekä Esko 1064p. 
  2. Paso Jouni ï»¿1044p. 
  3. Similä Seppo ï»¿1032p. 

 

Ajokokeet 28.10 - 10.11.2013

Pihkasaajan Lilla(Suomenajokoira, narttu) om. Aki Toivonen Muhos 30.42p
Ahontauksen Roosa(Beagle, narttu) om. Toivo Kangas Kello 37.38p

Ketun ajokokeen tulokset 2.11.2013

1.Puskajussin Jeltsi(Suomenajokoira, Uros) om. Pasi Jokela 95.50p
2.Britney(Amerikankettukoira, Narttu) om. Ari Hiltula 82.75p
3.Mastonmäen Tiltu(Suomenajokoira, Narttu) om. Pekka Paakkari 18p
4.Äkkipojan Eemeli(Suomenajokoira, Uros) om. Jukka Lassila 12p

Pilkkikilpailut 6.4.2013

Miehet Nimi saalis (g)
1 Salmi Janne 3442
2 Koivukangas Teemu 3046
3 Kiuttu Hannu 2452
4 Halonen Hannu 2126
5 Paso Jouni 1726
6 Vehkaperä Kalle 1522
7 Similä Seppo 1316
8 Takkula Lasse 1242
9 Sorakangas Seppo 1234
10 Kukkonen Kyösti 1186
11 Kakarinen Esa 834
12 Savilaakso Jari 826
13 Niemelä Juuso 652
14 Manninen Sami 642
15 Taskila Hannu 498
16 Komulainen Teppo 480
17 Taskila Pekka 384
18 Pori Olavi 280
19 Perätalo Pentti 236
20 Paavola Ilpo 22
21 Valtonen Heikki 0
22 Sali Markku 0
23 Perätalo Ari 0
24 Korkeasalo Timo 0
25 Kokko Juha 0
26 Kiuttu Seppo 0
27 Kemppainen Janne 0
28 Jokisaari Petri 0
29 Hietala Esa 0
30 Forss Pekka 0
     
Naiset Nimi saalis (g)
1 Paavola Jaana 916
2 Mikkonen Jaana 452
3 Nyman Anne 322
4 Takkula Kaisu 302
5 Kinnunen Kaisu 282
6 Vahteri Anna-Liisa 214
7 Forss Sari 124
8 Kinnunen Anna-Kaisa 38
9 Similä Riitta 0
10 Hiironen Eila 0
11 Kokko Anne 0
12 Nyman Leena 0
     
Miehet 60+ Nimi saalis (g)
1 Hälinen Raimo 2076
2 Halonen Risto 1088
3 Tiilikainen Raimo 704
4 Honkanen Martti 700
5 Häkkinen Reijo 444
6 Hiironen Reijo 390
7 Siltakoski Seppo 246
8 Tammi Raimo 224
9 Similä Pertti 120
10 Veteläinen Erkki 98
11 Pikkuhookana Tapio 62
12 Halonen Juha 0
13 Mäkelä Esko 0
14 Mäkelä Paavo 0
15 Kuivas Mauri 0
16 Rekilä Risto 0
17 Larinen Markku 0
18 Kinnunen Eero 0
     
Pojat Nimi saalis (g)
1 Kakarinen Veikko 600
2 Eetu Forss 314
3 Komulainen Sakari 284
4 Joonas Ruuska 200
5 Larinen Juho 120
6 Väisänen Vili 60
7 Kokko Heikki 36
8 Lauri Pesonen 0
9 Veikka Pesonen 0
10 Leevi Pesonen 0
11 Kassu Rekilä 0
12 Väisänen Vertti 0
     
Tytöt Nimi saalis (g)
1 Kemppainen Hilla 744
2 Essi Forss 140


Pienpetokilpailu 2012

Nimi Kettu Supi Minkki Näätä Pisteet
Hiltula Ari 5 0 0 0 250
Manninen Pekka 0 4 0 1 230
Pori Olavi 0 2 4 0 220
Nyman Anne 3 0 0 0 150
Paso Hannu 0 0 4 0 120
Similä Seppo 2 0 0 0 100
Niskanen Tapani 0 0 3 0 90
Kivari Tapio 0 0 2 0 60
Savilaakso Jari 1 0 0 0 50
Harju Lauri 1 0 0 0 50
Ahonen Janne 0 1 0 0 50
Hauru Antti 0 1 0 0 50
Kourunen Markku 0 0 1 0 30
YHTEENSä 12 8 14 1 1450